KRIVOSÚD - BODOVKA | Informačný web obce 

Vyhľadávanie

Aktuality > Fašiangy, Turice, Veľká noc ide...

Fašiangy, Turice, Veľká noc ide...

Fašiangy, Turice, Veľká noc ide, kto nemá kožucha, zima mu bude...  Takéto verše sa niesli dedinou v sobotu 16.februára v doprovode piesní v podaní domácej kapely KB-Band. Táto akcia, ktorú obecný úrad organizuje už štvrtý rok po sebe si našla svoje miesto v kalendári kultúrnych podujatí, ktoré v obci  nesmú chýbať.

Všetko to začalo v sobotu ráno pečením klobás a varením kapustnice vo veľkom kotly, aby sa ušlo každému pred pôstom, ktorý sme si v obci tak trochu skrátili. Hádam nám „Škaredá streda“ odpustí to posunutie – veď o to poctivejšie budú hriešne duše, ktorých tu bolo až-až, dodržiavať tento prísny pôstny termín, i keď to nemusí platiť ani u tých, ktorým to prišlo možno nevhod...  Najlepší dôkaz o tom, že táto akcia si získala popularitu v obci boli pripravené čerstvo napečené fánky a šišky, ktoré čakali s gazdinkami , ale aj gazdami s fľaškami "domácej" pred domami na sprievod masiek dedinou v doprovode kapely. Do masiek sa obliekli starí aj mladí. Okrem klasických ľudových krojovaných nechýbali smrť, turoň a v tomto roku pribudol aj pár mušketierov. Dlhočizný meč však poslúžil nie na boj, ale na ražeň, na ktorý gazdovia napichovali domáce údené klobásy a slaninku. Ani muzikanti neboli výnimkou a vyobliekali sa tak, že ich takmer vlastní nepoznali.
Opäť sa aj v tomto roku preukázali v lepšom svetle „hornokončania“, ktorí boli nielenže štedrejší ale aj početnejší a zapojili sa do sprievodu masiek. 
Ukončením sprievodu sa zábava pre bodovčanov neskončila. O 18.00 hodine v Kultúrnom dome pokračovala zábava scénkou „ U gazdov pokapali pečené jalitá“, ktorú nacvičili miestni ochotníci, zakončenú čardášovým tancom. Radosť zo zábavy umocnilo aj losovanie tomboly, hlavne však prvá cena - živé prasiatko.    
Vyvrcholením bolo pochovávanie basy opäť v podaní miestnych ochotníkov. Pri pochovávaní nechýbali plačky, farár, miništrant či mníšky. Smútočný prejav bol popretkávaný úsmevnými pasážami, okorenenými patričnou dávkou humoru i nárekom plačiek.

Pochovaním basy sme sa rozlúčili so zábavou a veselosťou a začal sa pôst, ktorý bude trvať až do Veľkej noci.

Pozrite si fotografie z akcie.