KRIVOSÚD - BODOVKA | Informačný web obce 

Vyhľadávanie

Aktuality > Fašiangy sú za nami...

Fašiangy sú za nami...

V tomto roku sa v sobotu 21. februára opäť dedinou niesli verše "Fašiangy, Turice, Veľká noc ide, kto nemá kožucha, zima mu bude.." v doprovode domácej kapely KB-Band. Táto akcia, ktorú obecný úrad organizuje už šiesty rok po sebe si našla svoje miesto v kalendári kultúrnych podujatí, ktoré v obci  nesmú chýbať. Veru bolo sa načo pozerať, veď nechýbali masky, zabíjačka, pálenka ani dobrá muzika - tak ako sa na fašiangy patrí.
Začalo to už v piatok, keď náš "fašiangový" mäsiar Dušan Marko s pomocníkmi rozporcíroval poriadne veľke prasa pred kultúrnym domom, aby sa z neho mohli narobiť všelijaké zabíjačkové dobroty. V kotloch sa varilo mäso na zabíjačkové výrobky, až sa k večeru blížilo k veľkému finále - vareniu kapustnice, zabíjačkovej kaše a vyváraniu jaterníc, pečeniu fašírok, klobás a mäsa. Nad tým, aby zabíjačka bola chutná, bdel okrem mäsiara aj početný personál pomocníkov a pomocníčok pod vedením "hlavnej kuchárky" Zdenky Markovej.
V sobotu ráno sa už všetko chystalo a porcírovalo na taniere, aby od 12.00 hodiny dievšatá v krojoch stihli oblúžiť zabíjačkovými špecialitami čo najrýchlejšie nápor nedočavých ľudí pred pôstom, ktorý sme si v obci opäť trochu skrátili. Hádam nám „Škaredá streda“ odpustí to posunutie – veď už hádam u nás na to už zvykla.
Sprievod masiek začal tradične z dolného konca od Markov. Do masiek sa obliekli opäť starí aj mladí. Ani muzikanti neboli výnimkou a vyobliekali sa tak, že už pri pohľade na nich sa smiechu nedalo zdržať. Po dedine znelo "Fašiangy Turice veľká noc ide, kto nemá kožucha zima mu bude...". Gazdiné vychádzali z domov, aby sa mohli pochválť domácimi čerstvo napečenými fánkami a šiškami a gazdovia dobrou "domácou" pálenkou.
Opäť sa aj v tomto roku ukázali v lepšom svetle „hornokončania“, ktorí boli nielenže štedrejší ale aj početnejší a zapojili sa do sprievodu masiek. Ešte že tá naša dedina nie, je dlhšia, lebo neviem-neviem, či by sa dokázala kapela aj s maskami ešte vrátiť do kultúrneho domu. Veď ukončením sprievodu sa zábava pre bodovčanov neskončila. O 18.30 hodine v kultúrnom dome pokračovala zábava scénkou , ktorú nacvičili miestni ochotníci, zakončenú čardášovým tancom. O 19.00 hodine sa starostovi "podarilo" po dlhom jednaní s kapelníkom priamo pred plným kultúrnym domom za fľašu páleného otvoriť tanečnú zábavu.
Vyvrcholením večera bolo pochovávanie basy opäť v podaní miestnych ochotníkov. Pri pochovávaní nechýbali plačky, farár, miništrant či mníšky. Smútočný prejav bol popretkávaný úsmevnými pasážami, okorenenými patričnou dávkou humoru i nárekom plačiek.

    Nastalo pôstne obdobie a príprava na veľkonočné sviatky. S jarou prichádza aktívnejšia časť roka.  Dúfajme, že pekné spomienky na naše fašiangy zostanú a o rok ich snáď všetci spolu oslávime.

Všetko si to pozrite na fotografiách.