KRIVOSÚD - BODOVKA | Informačný web obce 

Vyhľadávanie

Aktuality > Fašiangy sa skončili

Fašiangy sa skončili

Prechodné obdobie medzi zimou a jarou tvoria fašiangy, ktoré však nemajú pevný termín. Označuje sa nimi celé obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy.

Ej ty basa naša milá, ty si nám už dotrúbila.

Keby si nebola toľko pila, bola by si ešte žila.

Dolóres, dolóres, naučá ta v pekle móres.

Takto zneli posledné slová kňaza pri pochovávaní basy 4.marca 2017, ktorou sa na Bodovke skončilo obdobie fašiangov a začal 40 dňový pôst pred Veľkou nocou.

Už je nepísaným pravidlom, že fašiangová zábava v našej obci sa koná nie pred - ale po Popolcovej strede. Za trest sa budú musieť všetci, čo sa zúčastnili na akcii a skrátili si tak pôstne obdobie riadne vyspovedať.  

Za účasti farára a jeho pomocníkov bola za smútočného pochodu hrobármi prinesená do kultúrneho domu basa v rakve, aby sa s ňou prítomní smútiaci pozostalí mohli rozlúčiť. Počas rozlúčky sa prítomní z úst farára a jeho pomocníkov dozvedeli, čo všetko sa v obci udialo v minulom roku udialo a čo ich neminie. A keďže „plačky“ nebolo akosi počuť, prevládal smiech prítomných na úkor „nešťastníkov“ v obci, o ktorých sa čo-to s patričnou dávkou humoru pohovorilo.

Tradične sa všetko začalo už piatok, keď  sa v kultúrnom dome  robila domáca zabíjačka a pripravovali zabíjačkové dobroty. No a v sobotu sa už od rána pieklo a porcovalo na taniere a do balíčkov, aby mohli dievčatá ponúknuť návštevníkom teplé zabíjačkové taniere s kapustnicou alebo balíčky zabíjačkovej kaše, jaterníc či klobás.

Za krásneho, takmer jarného počasia sa sprievod masiek, za doprovodu členov domácej kapely KB Band, prestrojených do všelijakých  úborov a kostýmov, začal tradične z dolného konca. Vyhrávaním pesničiek akoby vyťahovali ľudí z domov, ktorí vynášali tradičné fašiangové výrobky – najčastejšie fánky, šišky, slaninku, vajíčka ale aj domácu pálenku.

Všetko si to pozrite vo fotogalérii.