KRIVOSÚD - BODOVKA | Informačný web obce 

Vyhľadávanie

Aktuality > Fašiangy 2013

Fašiangy 2013

FAŠIANGY- symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe i dnes. Fašiangové obdobie sa vlastne začína už v čase od Troch Kráľov a trvá do popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu.

K fašiangom patrili neodmysliteľné zakáľačky, maškary a muzika. U nás sme si tieto zvyky začali obnovovať pred  tromi rokmi dedinskou zabíjačkou, sprievodom masiek obcou s muzikou a vinšovačkami, ktoré sa zakončili tanečnou zábavou v kultúrnom dome.

Domáce gazdiné sa vracajú k typickému fašiangovému pečivu „na ponúkanie“ – smaženým  šiškám – pampúšikom a fánkam, gazdovia zostávajú verní domácej pálenke.

Aj keď „škaredá streda“ je 13. februára, my si v našej obci vyvrcholenie fašiangov posunieme na sobotu 16. februára – poslednou muzikou spojenou s pochovávaním basy, ale aj s maskami a dobrou kapustnicou a pečenými klobáskami.. 

Fašiangy boli a hádam ešte i sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď – ako hovorí tradícia – „by malo byť všetko naopak “, ale je to i čas stretávania sa , spoločenských posedení a akéhosi „vzývania“, aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.